Collegium Camerale Trutnov

Komorní soubor Collegium Camerale Trutnov je sdružení většinou amatérských hudebníků, jejichž cílem je živé provozování komorní hudby především období baroka a klasicismu, nevyhýbají se však ani ostatním obdobím včetně komorní hudby autorů současných.

Kořeny souboru sahají do 70. let 20. století, kdy vynikající učitel houslí Lidové školy umění v Trutnově pan Zdeněk Beneš sestavil ze svých žáků komorní soubor, který v roce 1974 dostal jméno Collegium Camerale v souvislostech jednak s účastí na festivalu komorních souborů v Moravské Třebové a jednak s účinkováním v pořadu Československé televize věnovaném zájmové umělecké činnosti Trutnovska.

foto
Collegium Camerale na festivalu komorních souboru v Moravské Třebové dne 4. května 1974

I nynější členové souboru jsou z části bývalými žáky pana Beneše. Co se týká nástrojového obsazení, ustálilo se v poslední době na této sestavě: zobcová případně příčná flétna, čtvero houslí většinou rozdělené do dvou nástrojových skupin, viola a v neposlední řadě violoncello a cembalo případně klavír nebo varhany.

Dne 4. května 2004 zahájil soubor činnost ve formě občanského sdružení s názvem Collegium Camerale Trutnov.

foto
Současná podoba souboru (na fotografii nejsou všichni členové)

Soubor Collegium Camerale Trutnov se příležitostně účastní kulturních akcí v Trutnově jako jsou například vernisáže různých výstav a koncerty buď samostatně nebo ve spolupráci s jinými hudebními spolky Trutnovska (například Královédvorský komorní sbor a Chorea Corcontica Trutnov). V roce 2006 byla navázána spolupráce s pěveckým sborem Gaudeamus ze Světlé nad Sázavou.

Zkoušky souboru řadu let probíhaly v prostorách Základní umělecké školy v Trutnově, od roku 2009 se členové souboru schází v Národním domě v Trutnově.